Facebook cezayı ödese de itiraz edecek

Facebook, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun veri ihlali yapılması üzerine verdiği 1 milyon 650 bin liralık idari para cezasını ödemek durumunda kaldı. Fakat Facebook, bu çıkan karara itirazda bulunacak.

 Facebook cezayı ödese de itiraz edecek

Facebook, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun veri ihlali yapılması üzerine verdiği 1 milyon 650 bin liralık idari para cezasını ödemek durumunda . Fakat Facebook, bu çıkan karara itirazda bulunacak.

Geride kalan zamanlarda Kişisel Verileri Koruma Kurulu sosyal ağ Facebook'a toplamda 1 milyon 650 bin Türk Lirası tutarında bir ceza vermişti. Cezanın nedeni ise kullanıcıların resimlerine erişimine izin verilmesinde veri ihlali olarak duyurmuştu.

Kurul, meydana gelen bu veri ihlalinin oluşmaması adına kanunda öngörülen gerekli idari ve teknik önlemlerin alınmadığını ifade ederek, veri güvenliğine alakalı yükümlülüklerin yerine getirilmediği gerekçesiyle Facebook'u 1 milyon 100 bin lira idari para cezası vermişti. Bunun dışında, Kanunda yer edinen "İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi durumunda, veri sorumlusu bu durumu en kısa zamanda ilgilisine ve Kurula bildirir" hükmü anımsatılarak, veri ihlali sebebiyle gerekli bildirimde bulunulmaması nedeniyle Facebook'a 550 bin Türk Lirası idari para cezası verilmesi de kararlaştırılmıştı.

Facebook Türkiye cezasını ö ama itirazda bulunacak. Facebook yaptığı yazılı bir açıklama ile cezayı öklerini ancak itiraz sürecinin de başladığını belirterek iade talep edeceklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0