Kıble Nedir? Nasıl Buluruz?

Kıble Nedir? Nasıl Buluruz?

Dinimizde kıblenin büyük bir önemi vardır. Zira en önemli ibadetimiz olan namazı istikbal-i kıble cihetine durarak kılarız. Namaz vakitlerinde kıbleye dönük olarak namaz kılınmalı ve bu yönden sapılmamalıdır. Kıble nedir? Konusu için kısa bir tanım yapmak gerekirse, Kâbe’nin bulunduğu yön denilebilmektedir. Kabe, Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde bulunan, İslam inancına göre kutsal olan ve yeryüzünde ilk inşa edilen mabeddir.  Tüm Müslümanlar bu yöne dönük olarak namaz kılmak zorunda klarından, bulunulan her yerde kıble yönünü tespit etmek büyük önem taşır. Kıblenin yönünü bulmada en pratik yöntem güneşin doğduğu yönü takip etmektir. Yeni bir evde, misafirliğe gidilen bir yerde veya açık havada kıble bu şekilde bulunarak namaz kılınmalıdır.Kıble Bulma Yöntemleri

Bulunulan ortamda namaz kılmak isteyen herkes kıbleyi bulma konusunda bir telaşa kapılır. Namaz vakti gelmeden önce huşu içerisinde namaz kılmak için kıbleyi bulmak ister. Kıble bulmak için en kolay yöntem pusula kullanmaktır. Pusulalı seccade gibi ürünler kıbleyi bulmayı kolay hale getirir. Eğer pusulalı secca yoksa tahminî olarak da kıbleyi bulabilirsiniz. Kıble bulmak için sabah güneşinin doğduğu yeri tespit ederek, sol kol doğuya, sağ kol ise batıya uzatılır. Kuzey yönü arkada ğında ön tarafta kalan yön güney yani ülkemiz açısından kıble yönümüz olacaktır.

Kıble bulma konusunda daha ayrıntılı bilgilerden yararlanmak için https://www.kiblebulma.com adresinden en detaylı bilgileri alabilirsiniz. Site net anlatımlarıyla kıble hakkındaki tüm bilgileri okurlarıyla paylaşıyor, kaliteli ve doğru bilgilere yer veriyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2019, 20:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER