Logoda Olması Gerekenler Nedir?

Logoda Olması Gerekenler Nedir?

Bir logo, temsil ettiği şey için en konsantre tanıtım aracıdır. Bu nedenle birçok yerde kullanılır ve dikkat çeken bir , en iyi tanıtım araçlarından birisidir. Ancak logolar, ufak bir alanı kapsar. Bu durumda dikkat edilmesi gereken şey ise logoda yer alan unsurlardır. Bu unsurları iyi seçmek gerekir ve gereksiz unsurlardan uzaklaşmak logonuzu daha ayırt edici ve sade bir hale getirecektir.

Einstein’ın da dediği gibi “Her şeyi olabildiğinde sade yapın ama basit değil!”. Logoda da sadelik çok önemlidir. 3’ten fazla renk kullanmak, logonun algısal ayırt edilebilirlik seviyesini düşürür. Bu nedenle genelde tek renk ya da birbiriyle uyumlu iki renk kullanmak iyidir. En iyi kombinasyon ise, seçilen bir renkle beyaz rengin harmanlanmasıdır. Zira beyaz renk, hemen hemen her renkle iyi bir uyum sağlar. 3 renk ise görsel kalite açısından daha fazla emek harcamanıza neden olur.

Logo tasarım konusunda mesaj oldukça önemlidir. Bu nedenle logonuz, basit ancak anlamlı bir mesajı içerisinde taşıması gerekir. Harekete geçirmeye ya da satın almaya teşvik eden bir simge, logoda yer alırsa logonun vereceği mesaj da etkili olur. Aynı zamanda kurumun prestijini de düşürmeyecek şekilde değişik bir simge kullanılabilir.

Logo seçimi kadar uzmanı seçimi de oldukça önemlidir. Böylece uzman kişiler sayesinde alacağınız desteğin kalitesi artar ve ortaya kaliteli bir logo çıkar.

Yunus

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER