Patentin Özellikleri Nelerdir?

Patentin Özellikleri Nelerdir?

Bir buluşu elde ettiğinizde bu konuda başvuru sahibi tarafından buluşu satma, üretme, kullanma ve ithal etme gibi durumlar için başvuru yapılabilir. Patentin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Yeni olması
  • Tekniğin veya buluşun bilinen durumu aşması
  • Sanayide kullanılabilir ve üretilebilir olması

Özellikleri olarak kabul edilebilir. Bu konuda buluşunuzun olduğunu düşünüyorsanız fakat bilinen parçalardan bir bilinmeyen keşfediyorsanız faydalı model tescil hakkınız bulunur. Bu belgeye başvurduğunuzda kabul edilirseniz 10 senelik koruma belgesi alabilirsiniz.

Patent Tanımı

Bir buluş hakkında hak iddia edebilmek için alınan belgeye patent denir. Bu konuda başvuru sahiplerinin izni olmadan herhangi bir işlem yapılamaz. Başvuru sahipleri kendi buluşlarıyla alakalı her türlü işlemi yapabilir. Patent başvurularında her zaman detaylı bilgiler verilerek başvuru yapılır. Bir fikrin ürüne dönüşmesiyle ve yenilikçi bir ürün olmasıyla birlikte bu konuda başvuru sahibinin her türlü hakkı alabilmesi için detaylı bir başvuru formu sunması gerekmektedir. Başvuru yapılmak istendiğinde bu konuda buluşun konusu açıklanmakta ve buluşla alakalı fotoğraflar istenmektedir.

Patent Almak İçin

Patent almak için ülkemizde Türk Patent Enstitüsü bu konuda faaliyetlerini sürdürmektedir. Patent almak için buluşunuzun açıklaması, fotoğraf, öze, tarifname ve başvuru formu yeterlidir. Bu konuda başvurunuzun daha önce hiçbir yerde kullanılmamış olması, çeşitli internet kaynaklarında bahsedilmemiş olması ve ürünü sizin bulmanız gerekmektedir. Bu tür şartlarla patent alınabilir.

Yunus

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0