Su Kaçağını Tespit Eden Firma: ERSOYLAR

Su tesisatları farklı nedenlerden dolayı sorun çıkarabilmektedir. Bu sorunlar nedeniyle tesisatta bulunan su sızmaktadır. Bundan dolayı duvarlarda ya da tavan gözle görülen değişiklikler olmaktadır.

Su Kaçağını Tespit Eden Firma: ERSOYLAR

Su tesisatları farklı nedenlerden dolayı sorun çıkarabilmektedir. Bu sorunlar nedeniyle tesisatta bulunan su sızmaktadır. Bundan dolayı duvarlarda ya da tavan gözle görülen değişiklikler olmaktadır. Duvarın içinde bulunan bir su borusunda sorun olması durumunda duvarda nemlenme, kararma ya da küflenme olabilmektedir. Gider borusunda sorun varsa alt dairenin tavanında belirtiler görünmektedir. Bu belirtiler genellikle su damlacıkları şeklinbuca eve gelen r. Ya da tavanda bulunan boyanın kabarması şeklinde de olabilmektedir. Böyle durumlarda su kaçağının buca eve gelen ğu borunun tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanabilecekler şu şekilde olacaktır:

 • Su kaçağı yavaş yavaş evi ya da binayı çürütmeye başlayacaktır.
 • Bunun dışında su kaçağı sebebiyle su faturaların miktarı da artacaktır.
 • Su kaçağından dolayı nemli bir ortam oluşacağı için böcek ve haşerelerin yaşamasına uygun bir ortam oluşacaktır.

Bundan dolayı su kaçağını tespit eden cihaz kullanılarak su tesisatının hızlı bir şekilde tamir edilmesi gerekmektedir.

Su Kaçağını Tespit Eden Cihazlar Kullanılmadan Önce Su Kaçağı Sorunu

Su kaçağını tespit eden cihazlar kullanılmaya başlanmadan önce geleneksek yöntemlerle su kaçaklarının tamiratı yapılmaktaydı. Bu yöntemlerde kaçağın bulunması bazen zaman alabilmekteydi. Geçen zaman ise evdeki su tesisatının buca eve gelen ğu bölümün biraz daha kırılması anlamına gelmekteydi. için uygulanan yöntem büyük oranda tahmine dayanmaktaydı. Kesin olarak yerin tespit edilememesine rağmen o bölge kırılarak su kaçağı aranmaktaydı. Bu da hem ciddi bir maliyet hem de uzun bir zaman gerektirmekteydi. Gelişen teknoloji ile birlikte su kaçağını tespit etmekte yeni yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerde su kaçağını tespit eden cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar kaçağın yerini tespit ederken duvarın ya da başka bir yerin kırılmasına gerek yoktur. Böylelikle ciddi bir sorun olan su kaçağının yerini bulma işlemi, rahatlıkla gerçekleştirilmektedir.

Su Kaçağını Tespit Eden Cihazlar Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar?

Su kaçağını tespit eden cihazlar farklı teknolojiler kullanmaktadır. Bu cihazlar arasında en fazla kullanılanlar ve daha net sonuçlar verenler şunlardır:

 • Su kaçağını tespit eden robotlar
 • Termal kameralar
 • Boru görüntüleme kamerası
 • Nem ölçer
 • Akustik ses dinleme cihazı

Bunlar dışında kullanılan cihazlarda bulunmaktadır. Fakat bu yöntemler son zamanlarda daha fazla kullanılmaktadır. Bu cihazlardan bazılarının nasıl kaçağı bulduğu ise şöyledir:

 • Termal kameralar; borularda oluşan sıcaklıkları tespit edebilmektedir. Borularda kaçak olması durumunda sıcaklık düz bir hatta ilerlerken sebepsiz bir şekilde dağılmaktadır. Bu dağılmanın sebebi, su kaçağıdır.
 • Akustik dinleme cihazı; su tesisatında bulunan sesleri dinlemektedir. Özel yapısı ile dışarından gelebilecek bütün sesleri filtrelemektedir. Cihazda bulunan mikrofon sayesinde su tesisatındaki sesler dinlenilmektedir. Kaçak olan bölgedeki ses daha farklı buca eve gelen ğunda bu durum kullanılarak su kaçağının yeri tespit edilmektedir. Küçük kaçaklarda sesin duyulmaması durumda tesisata basınç verilerek kaçak olan bölgenin daha fazla ses çıkarması sağlamaktadır. Böylece kaçağın tespiti daha kolay olmaktadır.
 • Nem ölçer; ortamda bulunan nemi ölçen cihazdır. Yapısı gereğin duvarın içindeki nemi de ölçebilmektedir. Duvarların kalitesine göre 5 cm’ye kadar duvarların içindeki nemi ölçebilmektedir. Su kaçağının buca eve gelen ğu yerdeki nem daha fazla olmaktadır.
 • Boru görüntüleme kameraları; su kaçağını tespit eden cihazlar arasında gerçek görüntüye göre su kaçağının tespit edildiği bir cihazdır. Cihazda uzun bir kablo bulunmaktadır. Bu kablonun uzunluğu farklılık gösterebilmektedir. Bu kablonun ucunda ise kamera bulunmaktadır. Bu cihazla su kaçağının tespit edilebilmesi için ucunda kamera bulunan kablonun borunun içerisine gönderilmesi gerekmektedir. Böylece borunun içindeki görüntüleri cihazda bulunan ekrana ileterek su kaçağı tespit edilebilmektedir.

Su kaçağını tespit eden cihazlar bu sektörde ciddi bir kolaylık sağlamıştır. Kolaylıkla birlikte sektörün kendisini yenilemesine de neden olmuştur. Bu cihazlar sayesinde su kaçakları hızlı bir şekilde tespit edilerek tamir edilmektedir. Firmamız ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için: https://www.ersoylartesisat.com web sitesi adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Böylece su kaçağı aramak için evin içindeki bazı bölümlerin kırılmasına gerek kalmamıştır. Su kaçağı sorunları artık hızlı ve temiz olarak çözülmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0